Department of History and Cultural Studies - Advising
EinS@FU-Advisors
Bachelor Advising
Master Advising
Erasmus-/ Exchange program Advising
BAFöG-Advising
General Professional Skills (GPS) Advising
Confidante for the assurance of good scientific conduct
Women's Representatives
EinS@FU-Advisors
Advising | Contact |
EinS@FU-Mentors | Contact |
Professorial mentoring | Prof. Dr. Elke Kaiser |
Mentoring for subject-specific content | GeschKult-Mentoring |
Bachelor advising | see list below |
Bachelor Advising
Subject | Advisor | Deputy |
Egyptology | Sebastian Richter | Tina Beck-Hasselbach |
Studies in Ancient Civilizations (integrated) |
Johanna Fabricius | Burkhard Emme (all subjects) |
Ancient Near Eastern Languages and Cultures | Jörg Klinger | Lisa Wilhelmi |
Arabic Studies |
Islam Dayeh | Ruben Schenzle concerning language acquisition: ZE Sprachenzentrum (Nadia Fischer/Stefan Rahn) |
Chinese Studies | Genia Kostka | Heike Frick, Anna-Sophie Heidemann |
History | Daniela Hacke (A-M), Alexander Schunka (N-Z) |
N.N. |
History with teaching option | Martin Lücke | N.N. |
Iranian Studies | Alberto Cantera | Farifteh Tavakoli-Borazjani, Khanna Usoyan |
Islamic Studies | Florian Zemmin |
Christin Sander (A-K), Emad Alali (L-Z) |
Japanese Studies | Steffen Heinrich | Maik Hendrik Sprotte concerning language acquisition: ZE Sprachenzentrum (Nadia Fischer/Stefan Rahn) |
Jewish Studies | Giulio Busi | Klaus Hermann concerning language acquisition: Vera Meyer-Laurin |
Classical Archaeology | Johanna Fabricius | Burkhard Emme |
Korean Studies | Eun-Jeung Lee | Axel Rüdiger |
Art History - Americas and Europe | Christian Freigang | Britta Dümpelmann |
Art History - Africa | Tobias Wendl | Katharina Jörder (currently on leave; please contact BA advisor KG East Asia) |
Art Histroy - East Asia | Juliane Noth | |
Prehistoric Archaeology | Wolfram Schier | Enrico Lehnhardt |
Semitic Studies | Shabo Talay | Nicolas Atas concerning language acquisition (arabic): ZE Sprachenzentrum (Nadia Fischer/Stefan Rahn) |
Turcology | Elke Hartmann | Sophie Nientimp-Yakut concerning language acquisition: Ayşe Tetik |
Religious Studies | Susanne Gödde | Nicola Zambon |
Ancient Near Eastern Archaeology | Dominik Bonatz | Marina Weiss |
Master Advising
Subject | Advisor | Deputies |
Egyptology | Jochem Kahl | Tina Beck-Hasselbach |
Ancient Near Eastern Studies (Cuneiform Studies) | Jörg Klinger | Eva Cancik-Kirschbaum |
Applied Landscape and Field Archaeology | Elke Kaiser | Thomas Schenk (HTW) |
Arabic Studies | Beatrice Gründler | Victoria Mummelthei |
Archaeology of the Ancient World | Monika Trümper | Georg Roth |
Chinese Studies | Christian Meyer | Sabrina Habich-Sobiegalla |
Digital Studies of Ancient Texts (study program is still in developement) | Eliese-Sophia Lincke | Tina Beck-Hasselbach |
History | Thomas Ertl | Arnd Bauerkämper |
Global East Asia | Sabrina Habich-Sobiegalla (Chinese Studies), Eun-Jeung Lee (Korean Studies), Urs Matthias Zachmann (Japanese Studies) | N.N. |
Global History | Sebastian Conrad | Minu Haschemi Yekani |
Interdisciplinary Studies of the Middle East | Lukas Mühlethaler | Victoria Mummelthei |
Iranian Studies | Alberto Cantera | Farifteh Tavakoli-Borazjani |
Islamic and Middle East Studies | Schirin Amir-Moazami | Birgit Krawietz |
Japanese Studies | Urs Matthias Zachmann | Verena Blechinger-Talcott |
Jewish Studies | Giulio Busi | Klaus Herrmann |
Classical Archaeology | Monika Trümper | Vibeke Goldbeck |
Korean Studies | Eun-Jeung Lee | N.N. |
Art History - Europe and America | Sebastian Fitzner | Maximilian Benker |
Art History - Africa | N.N. | Katharina Jörder (currently on leave; please contact MA advisor KG East Asia) |
Art History - East Asia | Juliane Noth | Jihyeong Lee |
Prehistoric Archaeology | Wolfram Schier | Elke Kaiser |
Public History | Paul Nolte | Martin Lücke |
Semitic Studies | Shabo Talay | N.N. |
Turcology | Elke Hartmann | Sophie Nientimp-Yakut |
Religious Studies | Susanne Gödde | Nicola Zambon |
Ancient Near Eastern Archaeology (Archaeology) | Dominik Bonatz | Marina Weiss |
Erasmus-/ Exchange programs Advising
Field of Study/ Institutes |
Advisors and Deputies |
Friedrich-Meinecke-Institute (History, Global History, Public History) |
Arnd Bauerkämper; Klaus Geus |
Art History | Peter Geimer; Dennis Jelonnek (Deputy), Maxwell Boersma (Deputy) |
Ancient Studies |
Ancient Near Eastern Studies: Jörg Klinger; Eva Cancik-Kirschbaum (Deputy); Lisa Wilhelmi (Deputy) |
Classical Archaeology: Thomas Lappi |
|
Egyptology: Jochem Kahl; Tina Beck-Hasselbach |
|
Near Eastern Archaeology: Dominik Bonatz, Julia Daitche (Deputy) |
|
Prehistoric Archaeology: Enrico Lehnhardt |
|
East Asian and Near Eastern Studies |
Chinese Studies: Kathleen Wittek; Lena Wesemann (Deputy) |
Japanese Studies: Steffen Heinrich, Matthew Königsberg |
|
Korean Studies: Eun-Jeung Lee; Daniela Claus-Kim (Deputy) |
|
Near Eastern Studies: N.N.; Ayse Tetik (Deputy) |
|
Arabic Studies: Montserrat Rabadán Carrascosa; Isabel Toral (Deputy) |
|
Iranian Studies: Khanna Usoyan |
|
Islamic Studies: Florian Zemmin; Schirin Amir-Moazami (Deputy) | |
Semitic Studies: Grace Jeongyeon Park | |
Turkology: Elke Hartmann; N.N. (Deputy) | |
Jewish Studies | Guilio Busi; N.N. (Deputy) |
Religious Studies | Nicola Zambon; N.N. (Deputy) |
BAFöG-Advisor
Field of Study / Institute | Advisors and Deputies |
Friedrich-Meinecke-Institute (History, Global History, Public History) |
Michael Goebel |
Art History | Ulrike Müller-Hofstede |
Ancient Studies | Elke Kaiser |
East Asian and Near Eastern Studies |
Shabo Talay; for East Asian Studies: Andreas Guder |
Jewish Studies | Guilio Busi |
Religious Studies | Susanne Gödde |
Confidante for the assurance of good scientific conduct
Prof. Dr. Hijiya-Kirschnereit (eMail: i.hijiya@fu-berlin.de)
Tel.: +49 (30) 838-53856
Deputy: Prof. Dr. Werner Busch (eMail: wbusch@zedat.fu-berlin.de)
Tel.: +49 (30) 838-56294